Byłaś już na kilku zajęciach, a może chodzisz już 2 miesiące, a Twoja instruktorka uparcie wraca do figur z pierwszych zajęć, mimo iż robisz je wyśmienicie. Trochę Cię to irytuje? Nie powinno.
Dlaczego warto je powtarzać?
Podstawy, jak sama nazwa wskazuje – są podstawami. Bez nich ani rusz! Każda osoba uprawiająca daną dyscyplinę powinna mieć podstawy w małym paluszku. Być w stanie wykonać je w nocy o północy.
Aktywność fizyczna ma zagwarantować nam zdrowie, lecz nie każdy zdaje sobie sprawę, iż nawet podczas najprostszych ćwiczeń można sobie zaszkodzić. Przede wszystkim najważniejsza jest poprawna technika wykonywanych ćwiczeń – i to powinien nam zagwarantować trener prowadzący.
Dlaczego trenerka po raz kolejny mówi „no to teraz robimy strażaka”, chociaż robiłaś go na 3 poprzednich zajęciach?
Po pierwsze – utrwalanie figury – wzorców, techniki oraz nomenklatury. Jeśli nie będziesz szlifować podstaw, to co po nich, jeśli za 3 miesiące nie będziesz ich pamiętać? A jak już pisałam wyżej – podstawy to…podstawy. Coś, co musisz wiedzieć i umieć, żeby móc się rozwijać.
Po drugie – wzmocnienie poszczególnych grup mięśniowych, które przydadzą się Tobie w dalszej nauce Pole Dance. Tyle, że „w razie czego” nie będzie „bezpiecznej ucieczki” na ziemię (tak jak przy strażaku – zawsze możesz zakończyć figurę wcześniej i postawić stopy na ziemi. Przy trudniejszych figurach, jeśli ciało nie będzie przygotowane, być może nie będzie takiej możliwości – do przemyślenia). Kolejną sprawą jest koordynacja, przyzwyczajenie ciała i głowy (tak, głowy! prawa noga, lewa ręka….) do rurki. Musisz wiedzieć, gdzie i jaka część ciała ma się znajdować, żeby móc wykonać bardziej złożone figury. Dlatego zaczynamy od podstawowych figur i je szlifujemy, aby? Aby podstawy mieć opanowane.
Wiem, że chciałabyś już teraz, umieć te fascynujące triki, które namiętnie oglądasz na Instagramie, ale…
Ale co właściwie może się wydarzyć, jeśli ciało nie zostanie odpowiednio przygotowane do trudniejszych figur? Dlaczego podstawy w Pole Dance są ważne?
- przeciążenia kręgosłupa – zwłaszcza, jeśli masz osłabione mięśnie posturalne – mięśnie grzbietu, brzucha, pośladkowe
- naciągnięcie lub naderwanie mięśni – To bardzo bolesne kontuzje powstające w wyniku zbyt dużego przeciążenia mięśnia, który nie został właściwie przygotowany do wysiłku
- przeciążenia nadgarstków, barków – jeśli mięśnie dookoła nie są odpowiednio przygotowane, za jakiś czas może się okazać, że nie jesteś w stanie unieść kubka z herbatą, z powodu bólu nadgarstka czy barku
Dlatego zaufaj swojemu Trenerowi – podstawy są podstawą, nawet jeśli nudną – to są dla Twojego bezpieczeństwa 🙂
Czytaj też: Jakie spodenki do pole dance
Dołącz do naszej grupy na Facebooku: Pole Dance University Girls <3